PPHU Margo - Narzędziownia
Szczury 51
63-450 Ostrów Wielkopolski

Przedruk tekstu jaki ukazał się w biuletynie „APX Technologie”

Cytując – „Rzeczy niemożliwe wykonujemy od ręki, cuda zajmują nam trochę więcej czasu.”
Czy można tak powiedzieć o zleceniach, których gotów jest się Pan podjąć i zrealizować je za pomocą wycinarki drutowej Robocut?

Powyższy cytat jest dość oryginalny, działający na wyobraźnię osób, które te słowa słyszą. Podnosi ego osoby, która tak mówi. Rzeczywistość wygląda bardziej skomplikowanie. Rzeczy niemożliwych nie da się wykonać, ale bardzo skomplikowane detale, trudne do wykonania, mające tolerancje rysunkowe ±0.0025, jak najbardziej. Jest to proces technologiczny składający się z wielu czynników połączonych ze sobą. Uważam, że powodzenie zależy od stopnia zaangażowania się w dany temat. Są to prace, które uczą pokory i wytrwałości. Jeżeli chodzi o wycinarkę drutową Robocut – traktuję tę maszynę jako mój warsztat pracy w pełni tego słowa znaczeniu. Jest to obrabiarka bardzo precyzyjna i prosta w swojej budowie. Wszystkie mechanizmy, jak i elektronika działają perfekcyjnie. Umiejętność wykorzystania możliwości jakie daje nam Fanuc, japoński producent Robocut’a gwarantuje sukces. Mając do dyspozycji takie obrabiarki
nie przewiduję żadnych problemów przy przyjmowaniu zleceń. Dobry fachowiec jest jak artysta – musi mieć pasje, natchnienie, dobre pomysły, by robić detale jak dzieła sztuki.

 

Z ilu obrabiarek Robocut korzysta Pan obecnie?

Obecnie pracują w moim skromnym zakładzie Robocut α-1iD/5/AWF oraz dwie Robocut C600iA/5/AWF Z ”MF2 Power Supply ” moduł do wygładzania powierzchni przedmiotu obrabianego [do C600iA] z liniałami optycznymi w osiach X,Y.

Co skłoniło Pana do rozszerzenia funkcji kolejnych zakupionych wycinarek drutowych o MF2?

Odpowiedź jest prosta. Jestem za potrzebą tworzenia a nie chęcią posiadania. Tworzenia z wykorzystaniem wszystkich możliwości jakie daje nam postęp techniczny.
Robocut z MF2 pozwala spełnić oczekiwania wymagających klientów. Pozwalana na uzyskanie dokładniejszej obróbki i gładszych powierzchni.

img2_biuletyn
Obrabiarka Robocut w firmie Margo

Czy może Pan podać przepis na 100% stabilizacji procesu obróbki erozyjnej na obrabiarkach Robocut? Użycie jakich materiałów może to zagwarantować?

Przy wykonywaniu narzędzi, takich jak matryce czy stemple, które biorą udział w technologii dokładnego wykrawania, zastosowanie odpowiedniego gatunku stali ma kapitalne znaczenie.

 

Obecnie narzędzia wykonujemy ze stali proszkowych firmy ZAPP, ponieważ są to stale najwyższej jakości. Różnorodność pierwiastków, z jakich składają się te stale oraz ich czystość bez obcych wtrąceń, daje nam szeroki wachlarz zastosowań. Uzyskanie wysokiej precyzji przy zastosowaniu tradycyjnych stali węglowych jest bardzo trudne. Jak wspominałem, proces wycinania składa się z wielu połączonych czynników mających wpływ na jakość cięcia. Jednym z nich jest drut jaki stosujemy w czasie wycinania. Maszyny Robocut będą pracowały z każdym drutem jaki im zadamy, ale wyniki jakości i precyzji zależą od dokładności drutu, powtarzalności średnicy na całej jego długości, stopu mosiądzu z jakiego jest wykonany drut itd. Obecnie na naszym rynku najlepszy jest Ultra Brass firmy Novotec.

Kto jest odbiorcą Pana produktów? Jakie branże przemysłu?

Największym odbiorcą naszych narzędzi są firmy związane z motoryzacją oraz firmy produkujące na potrzeby budownictwa. Firmy, które szukają oszczędności przez zastosowanie nowoczesnych technologii wykrawania. Wykonujemy szeroką gamę wyrobów od form wtryskowych, przez tłoczniki, wykrojniki po narzędzia i oprzyrządowanie produkcyjne. Podejmując się, jak już wspominałem, produkcji elementów o różnym stopniu skomplikowania.

Czy zamierza Pan inwestować w kolejne wycinarki drutowe Robocut w przyszłości?

Inwestycje są bardzo ważnym czynnikiem rozwoju firmy, dlatego też będę inwestował w kolejne wycinarki, jeżeli będzie rosło zapotrzebowanie na nasze produkty. Firma Fanuc cały czas unowocześnia swoje obrabiarki, co widać gołym okiem po kolejnych modelach, które wypuszcza na rynek – mają one coraz większe możliwości obróbcze. Jest to również argument by zmienić obrabiarkę na nowszy model.

W jaki sposób oprogramowanie PC FAPT CUT i series dostarczane z obrabiarką Robocut wspomaga przygotowanie procesu produkcyjnego?

Inżynierowie firmy Fanuc przez lata prowadzą badania nad procesem wycinania. Z tej wiedzy można skorzystać używając programu PC FAPT CUT i series. Jest to nie tylko program służący do tworzenia geometrii wycinania, ale zawiera on również całą technologię cięcia różnych gatunków metali. Jest to bardzo łatwy i przyswajalny program, który oszczędza mnóstwo czasu.

img3_biuletyn
Obrabiarka Robocut w firmie Margo

Czy wycinarka drutowa Robocut firmy Fanuc to dobra rekomendacja dla narzędziowni, które planują zakup tego typu urządzenia do produkcji wykrojników, matryc, przeciągaczy?

Firmy, które mają wycinarki drutowe Robocut na pewno nie zamieniłyby ich na inne maszyny. Oprócz solidnego ich wykonania, są one niezawodne, nieskomplikowane w budowie, jak również posiadają bardzo dobrą kinematykę. Jak wiemy z życia codziennego, mało skomplikowane urządzenia są najbardziej skuteczne. Problem polega na tym, że rzeczy proste najtrudniej jest wymyślić.

Narzędziownia PPHU Margo jest jedną z niewielu firm
w Polsce, które może się pochwalić zufaniem niemieckich firm związanych z motoryzacją.

„Rzeczy niemożliwe wykonujemy od ręki,
cuda zajmują nam trochę więcej czasu.”

Czytaj więcej

Napisz do nas